ŠTVRTOK NA POCITOCH

Festival Pocity Film pokračuje a aj na tretí deň jeho konania sa organizačný tím postaral o pestrú filmovú škálu a kreatívne aktivity. V priebehu celého dňa prebiehala udalosť v kine Scala.

Vo štvrtok sa na festivale objavila kombinácia kultúrneho a vedomostného programu. O deviatej hodine ráno odštartoval workshop s názvom Filmový kabinet deťom, približujúci žiakom a pedagógom prvého stupňa základných škôl animáciu a jej tvorbu. Tvorivá dielňa sa konala taktiež o jedenástej hodine a vzdelávacia časť štvrtkového programu pokračovala aj o 13.00. Detské publikum sa zúčastnilo prezentácie grafického riešenia vizuálnej identity festivalu. Jej súčasťou bola prehliadka audiovizuálnych výstupov práce animátorov. Tešila sa účasti žiakov Strednej umeleckej školy na Vodárenskej ulici.

Po následnej prestávke prišlo o sedemnástej hodine na rad premietanie. Ako prvá sa dostala na rad snímka Odrazy od režiséra Andrzeja Wajdu. Poľská filmová produkcia predstavila slovenskému publiku vo vyše poldruha hodinovej minutáži pohľad do života umelca v komunistickej krajine a jeho vzdor voči režimu, ktorý odmietal akékoľvek kompromisy s jeho tvorbou.

Odrazy nasledovala slovenská snímka. O jej vznik sa postaral známy tuzemský dokumentarista Pavol Barabáš. Jeho najnovší film pritiahol do kinosály početné publikum. V takmer dvojhodinovej minutáži zhromaždil Barabáš zážitky a spomienky československých horolezcov, zdolávajúcich najvyššie body Himalájí. V dokumente sa zameral na hviezdne časy tunajších horolezcov, ktorými boli osemdesiate roky, a ktoré boli okrem značných úspechov poznačené aj viacerými nešťastiami.

Štvrtok vyvrcholil projekciou najočakávanejšieho filmu dňa s názvom Bars dobrý film, prierez prešovskou hudobnou sférou a jej vývojom. To, že bol najočakávanejší, potvrdzuje počet divákov, ktorý bol vzhľadom na kapacitné možnosti kinosály enormný. Divácky záujem vo štvrtok večer predbehol úspech snímky S láskou Vincent, premietnutej v stredu v CINEMAXE. Počas premietania boli v kine prítomní tvorcovia snímky, režisér Ján Stračina, scenárista Michal Frank a kameramani Robo Kočan a Tomáš Telepák. Autori svojim príhovorom uviedli film, ktorý mal v rámci tohto festivalu premiéru. Po premietnutí snímky mali návštevníci festivalu možnosť osobne sa stretnúť s autormi a porozprávať sa s nimi.

Úvodné slovo tvorcov nasledovalo ešte jedno spríjemnenie programu. Pred premietnutím snímky Jána Stračinu si mohli diváci pozrieť projekciu skečov o meste Prešov, súhrn spravodajských a publicistických relácií zachytávajúcich dianie v meste v priebehu niekoľkých dekád.

Na Pocity Film Fest zavítal vo štvrtok ešte jeden špeciálny hosť. Bol ním Igor Slivenský, momentálne žijúci v Prahe, no prešovskí obyvatelia ho poznajú ako dlhoročného vedúceho filmového klubu v kine Klub. Slivenský bol prítomný na festivale v priebehu filmových projekcií a popritom bol otvorený akejkoľvek debate a diskusii s návštevníkmi.

Štvrtok prekonal očakávania vzhľadom na divácky záujem. V piatok sa diváci môžu tešiť na ďalšiu rôznorodú filmovú kolekciu, taktiež v kine Scala.

Marcel Kušnír